Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Tedavisi Nedir, Cerrahi Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

NOT:
Bu web sitenin içeriği, insanları sağlık amaçlı bilgilendirmeye istinaden hazırlanmıştır. Sitemizde bulunan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Web site içeriği, hiçbir şekilde kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.

Çene kemiği içinde gömülü kalmış dişlerin ( genellikle yirmi yaş dişleri ) ameliyatları, basit ve komplike çene kırıklarının tedavilerini kapsayan diş hekimliği dalıdır.

Hastalar ağız, diş ve çene cerrahisi ile ilgili pek çok konuyu merak etmektedir. Konunun detaylarından önce diş hekimliği cerrahisi nedir sorusunun yanıtına değinilmesi gerekir. Dişlerin, çenelerin ve çene eklemlerinin tüm rahatsızlıklarında, var olan hastalıklara tanı konulması ve teşhis edilmesinde, bu hastalıkların tedavisinde gerçekleştirilen işlemlerdir.

ağız diş ve çene cerrahisi kağıthane

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nedir?

Ağız, diş ve çene cerrahisi tedavisi nedir, ağız, diş ve çeneyle ilgili hastalıkların ve deformitelerinin tanı ve tedavisi ile ilgilenen cerrahi daldır. Uygulanacak tedavi şekli hastanın genel durumuna ve soruna göre değişmektedir. Uzman hekim muayene sonrasında uygulanması gereken cerrahi müdahaleyi belirler.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisinin İlgilendiği Hatalıklar

Ağız, diş ve çene cerrahisi belli durumların varlığında uygulanmaktadır.

  • Gömülü kalmış dişlerin çekimi
  • Ağız içinde yer alan yumuşak ve sert dokularda meydana gelen tümoral ya da kistik oluşumların tedavisi
  • Diş ve çene kırıklarının tedavisi
  • Çene ve yüz bölgesinde meydana gelen enfeksiyonların tedavileri
  • Protez yapımı öncesi ağızdaki sert ve yumuşak dokuların cerrahi olarak düzenlenmesi
  • Temporomandibuler eklem ve çene kemiği kırıklarının cerrahi tedavisi
  • Temporomandibuler eklem hastalıklarının cerrahi ve cerrahi olmayan tedavisi

Bu gibi durumlarda ağız, diş ve çene cerrahisi tedavisi uygulanır.

Ağız İçi Cerrahi İşlemleri Uygulanması

Ağız, diş ve çene cerrahisi tedavisi nedir sorusunda ilk ve en önemli koşul; müdahalenin steril bir ortamda yapılmasıdır. Ameliyathane koşulları gerekir. Genel olarak bu cerrahi işlem lokal anestezi ile yapılır. İlgili bölge uyuşturulur ve işlemler uygulanır. Bazen de genel anestezi ya da sedasyon uygulanması da mümkündür.

Diş Çekimi

Diş çekimi için öncelikle Ailem Dental Kağıthane cerrahi uzmanı gerekli muayene gerçekleştirir. Röntgen çekilir. Öncelikle çekimin yapılacağı diş tespit edilir. Diş çekimi, dişin kemikteki soket adı verilen yuvasından uzaklaştırılması işlemine verilen addır.

Gömülü Diş Çekimi

Gömülü diş çekimi, yirmi yaş dişlerinin sorun olmasıyla ortaya çıkar. Gömülü dişler çok geride olurlar ve kolay bir şekilde iltihaplanırlar. Bu da tedavi gerektiren bir durumdur.

Diş ile ilgili bütün sorunlarınızın tedavisi için bize ulaşın!