Endodontik Tedavi (Kanal Tedavisi)

Kök kanalı tedavilerinin gerçekleştirildiği ana bilim dalıdır. Kök kanalı tedavisin de diş kökünün içerisinde ki enflamasyonlu temizlenip yıkanıp kurutulur. Oluşan enfeksiyonun bir daha tekrarlaması ve dişin çevre dokularında meydana gelmiş bir hasar varsa onun onarılması amaçlanır.

Yunanca kökenli olan Endodontik, dişlerin içini tedavi eden bilim dalıdır. Endodontik tedavide amaç dişi kurtarmaktır. Diş çekilmek yerine, onarılarak dişin kullanılmaya devam etmesi hedeflenir. Diş hekimlerinin yanı sıra ayrı bir uzmanlık alanı olan endodontik tedavi aşamaları oldukça zor ve tecrübe gerektiren aşamalardan oluşur.

endodonti kanal tedavisi, kağıthane diş kanal tedavisi

Endodontik Tedavi

İşleme hastaya lokal anestezi uygulanarak başlanır. Zarar görmüş, enfekte olmuş dişin iç kısmı hekim tarafından temizlenerek, bakterilerden arındırılır. Ardından özel bir malzeme ile dişin iç kısmı doldurulur. Endodontist tedavi işlemini bitirecek son aşamaya gelerek, bir başka hekim yardımıyla dişe kron veya başka malzemelerden oluşan restorasyon işlemini uygular. Bu işlemlerin yapılma sebebi dişin tamamen bakterilerden arındırılarak, dişe işlevselliğini yeniden kazandırmaktır. Hastalar tarafından sıklıkla merak edilen endodontik tedavi nedir sorusunun cevabı özetle, işlevselliğini yitirmiş, bakteri ve çürüklere maruz kalmış dişin, çekilmeden yenileme işlemleri ile işlevselliği yeniden kazandırılarak kullanıma devam edilebilmesini sağlamaktır.

Kanal Tedavisi

Yaygın olarak bilinen adıyla, kanal tedavisi dişlerin iç kısmına yapılan işlemin uygulama esnasındaki adıdır. Bilimsel olarak hekimler tarafından kullanılan ismi ise endodonti bilimidir. Endodontik bilimi araştırılırken sıklıkla sorulan, endodonti nasıl yapılır sorusunun doğrusu, uygulama esasına dayandığı için kanal tedavisi nasıl yapılır şeklinde olmalıdır.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Hekimler tarafından kanal tedavisi önerilen durumlar şunlardır;

  • Diş Çürükleri.
  • Çatlak Dişler.
  • Köprü ve Takma Diş Uygulaması.
  • İncelmiş Dişler.

Bu aşamalara gelmiş dişlerde sıklıkla tercih edilen yöntem, kanal tedavisidir.

Kanal Tedavisi Acılı mıdır?

Kanal tedavisi uygulaması lokal anestezi ile gerçekleştirildiği için acısızdır. Fakat lokal anestezi için uygulanan enjeksiyon aşamasında ufak bir acı duyulabilir. Ancak gelişen teknoloji sayesinde enjeksiyon yerine sprey ilaçlar ile lokal anestezi mümkün olmaktadır. Henüz yaygın olarak kullanılan bir yöntem olmasa da, bu anestezi yöntemini uygulayan hekimler mevcuttur.

Kanal Tedavisi Nerede Yaptırılır?

Hastanelerin yanı sıra günümüzde oldukça fazla sayıda özel diş klinikleri mevcuttur. Seçeneklerin fazla olması hastalara seçim imkânı sunmaktadır. Bununla beraber özel kliniklerinin en yoğun olduğu bölgelerden biri İstanbul Kâğıthane ilçesidir. Büyük şehir olmasının getirdiği avantaj ile Kağıthane endodonti işlemi için oldukça fazla seçenek sunar. Bölge diş kliniklerinin yoğunluğu sebebiyle Kağıthane kanal tedavisi yaptırmak isteyen hastalar için önemli bir bölgedir.

Kanal tedavisi (Endodonti) ile dişlerinizdeki sorunlardan kurtulmak için kağıthanede ki polikliniğinzden hemen randevu alabilirsiniz!