İmplant Nedir? Nasıl Uygulanır? 

 

Çene kemiğine titanyum vidalar yerleştirilerek uygulanan implant, yapay diş köküdür.

implantlar sayesinde geleneksel kron köprü protezleri ki gibi diş kesimi yapılmadığından hastaların sağlam dişleri korunmuş olur. Ayrıca tam dişsiz hastalarda protezlerin tutuculuğu için implant destekli hareketli protezler yapılabilir. Yine tam dişsiz hastalarda implant sayısı arttırılarak sabit protez yapmak mümkündür.

implant tedavisi

İmplant Nedir?

Eksik dişlerin tedavi edilmesi için çene kemiği içine yerleştirilen özel vidalara implant adı verilir. Bu tanım implant tedavisi nedir sorusunun da cevabıdır. Bu uygulama vidalar sayesinde eksik dişlerin tamamlanması tedavisidir.

İmplant Uygulamaları

İmplant uygulamalarında öncelikle hasta detaylı bir şekilde muayene edilir ve röntgen çekilir.

Kalan dişlerin ve çene kemiklerinin ölçüsü alınır. Nurtepe impant uygulaması iki şekilde gerçekleşmektedir.

Tek aşamalı işlemde, öncelikle implant yerleştirilir. Daha sonra geçici başlık takılır.

İki aşamalı işlemde ise dental implant takıldıktan sonra üzeri diş etiyle kaplanır. İyileşmesi için beklenir. İyileşme tamamlandıktan sonra protez başlıklar takılır.

Her iki işlem içinde geçici köprü yerleştirilir.

Alt çene için üç ay üst çene için ise altı ay iyileşme süreci beklenir.

İmplant uygulamalarıyla doğal dişlerde olduğu gibi rahat kullanım sağlar.

İmplant Kimlere Uygulanır?

implant tedavisi kağıthane, implant nedir, nasıl uygulanır

Kağıthane implant tedavisi uygulanması için bazı durumların göz önünde bulundurulması gerekir. 18 yaş üzerinde olan kimselere uygulanabilen bir tedavidir. Zira implant uygulanacak kişilerin çene ve yüz gelişimini tamamlamış bireylere olması gerekmektedir. Tedavi öncesinde hasta muayene edilir. Bu muayenede hastanın çene yapısının implant tedavisine uygun olup olmadığına bakılır. Eğer şeker hastalığı mevcutsa tedavi öncesinde hastalığın düzene girmiş olup olmadığına bakılır. Kanı sulandırıcı ilaç kullanımı söz konusu ise tedavi öncesinde bu ilaçların kullanımı kesilir.

İmplant nasıl ve kimlere uygulanır konusunda kemik erimesi durumu da önem arz eder. Kemik erimesi olan hastalarda bu sorun için gerekli olan tedavi yapıldıktan sonra implant uygulaması gerçekleştirilir. Tüm bu durumlar muayene esnasında uzman hekimle görüşülerek bilgi alış verişinde ortaya konur. Uzman hekim, hastanın genel ve özel durumlarını göz önüne alarak tedavinin uygulanması için gerekli bilgileri hastasına aktarır.

İmplantoloji

İmplantoloji, çene kemiği içine yerleştirilen vidalı diş uygulamasıdır. İmplant avantajları nelerdir konusunda birçok madde sayılabilir.

  • Eksik dişler tamamlandığı için hastanın çiğnemeyle ilgili sorunları ortadan kalkar. Estetik açıdan mükemmel bir sonuca ulaşılır.
  • Eksik dişlerin neden olduğu konuşma problemi giderilir.
  • Ağız sağlığı korunur.
  • Uzun ömürlüdür. Hasta uzun yıllar sorunsuzca kullanabilir.
  • Bu gibi avantajlarıyla sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır.

 

İmplant tedavisiyle ilgili bütün konularda uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz!