Ortodontik (Çarpaşık) Tedaviler

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Son zamanlar diş problemleri yaşayan birçok kişi orotodonti tedavisi nedir sorusunun cevabını merak ediyor. Ortodonti tedavisi diş yapısı bozuk ve dişlerin çarpık, görüntü olarak bozuk olması gibi problemleri önlemek adına hizmet veren bir uzmanlık dalıdır.

ortodonti tedavisi nedir, ne ile ilgilenir

Çocuklarda ve yetişkinlerde ve diş çarpışıklıklarının ve çene anormalliklerinin düzeltilmesini sağlar. Çene darlığı çapraşık çenenin ilerde veya geride olduğu durumları sapmalarının olduğu durumlarının tedavilerini kapsar.

Ortodonti tedavisi sürecinin en önemli aşaması ve uygulaması diş teli tedavisi aşamasıdır. Bu aşamada sunulan hizmet sayesinde dişlere tel takarak düzeltme yoluna gidilir.

Ortodonti Tedavisi

Sık sorulan diğer sorular arasında ortodonti tedavi ne ile ilgilenir sorusu yerini almaktadır. Ortodonti tedavisi diş eti problemleri, damak darlığı, dişlerde ki şekil bozuklukları ile ilgilenmektedir. Ortodonti tedavisi aslında uzun bir süreçten ibarettir. Bu süreçte ilk aşama sizi bir ortodontistin muayene ederek bu uygulama için gerekli tespitleri yapmasıyla başlar. Diş teli tedavisi hakkında kişinin uygun hizmeti alması için ona yardımcı olur ve diş probleminin büyüklüğüne göre fiyat seçenekleri sunar. Sonrasında ilerleyen süreçler içerisinde diş tellerini takar ve bunların kontrol aşamalarını gerçekleştirir.

Ortodonti Tedavisi Neden Uygulanır?

ortodonti tedavisi, diş teli tedavisi

Ortodonti tedavisi diş yapısı problemleri ve dişlerin normal konumunda olmaması gibi nedenlerden kaynaklı meydana gelmektedir. Bu yüzden dişlerde şekil olarak bozukluk meydana gelir. Ortodonti tedavisi ile diş teli tedavisi uygulamaları yapılarak hastanın dişlerinin daha düzenli ve görünüm olarak daha estetik durmasını sağlar. Diş bozukluğu hastada psikolojik ve sağlık yönünden olumsuz etkiler bırakır. Bu yüzden ortodonti tedavileri sağlıklı, güzel gülüşler elde edilerek bu problemler giderilir.

Ortodonti Tedavisi Yaş Sınırı Kaçtır?

Herkes ortodondik tedavinin yaşı var mıdır merak ediyor. Ortodontik tedavi uzman uygun gördüğü taktirde her yaş grubu için uygundur. Fakat genellikle çocuklarda bu tedavi 9 ve 14 yaşlar arası daha uygun görülmektedir.

Ortodonti Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ağıza diş teli tedavisi yapıldıysa kişilerin bazı dikkat etmesi gereken unsurlar vardır.
Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Dişleri zorlayacak sert yiyecekleri ısırmak tellerin kopmasına neden olabilir.
  • Yumuşak yiyecekler seçilmelidir.
  • Dişlerin ve tellerin bakımı düzenli şekilde yapılmalıdır.
  • Kontroller aksatmamalıdır.
  • Yiyecekler tüketilirken ufak parçalara ayrılmalıdır.

Bu konulara dikkat edilerek diş tellerinin kullanımını daha kolay hale getirilebilir ve Kağıthane ortodonti uzmanı gibi bu işte uzman olduğunu düşündürünüz alanlardan yararlanılabilir.