Panaromik Röntgen

Diş hekimliğinde kullanılan digital radyogtafi sistemleri bilgisayar teknolojisi ile paralel her geçen gün gelişmeye devam etmektedir. Panoramik röntgen çenelerin kemik kütlesini, tüm dişlerin çene ve dişlerinde ki bir çok rahatzılığın tek bir filmde gösterilmesini sağlayan rontgen filmleridir. Dişle ve çeneleri hakkında genel bir bilgi vermeyi amaçlar tedavi planlamasına yardımcı olur.

Panaromik Röntgen Nedir?

panaromik röntgen nedir, kağıthane diş röntgeni

Diş Hastalıkları ve Sağlığı dalında yer alan panaromik röntgen ile dişlerin, çene yapısının ve diş hastalıklarının tanımlanması sağlanır. Çenede bulunan sorunların, tümör, kist ve diş çürüklerinin daha net görülmesi bu röntgen ile sağlanır.

Panaromik Röntgen Nasıl Çekilir?

Panaromik diş röngeni çekilmesi için hastanın baş ve boyun bölgesinde bulunan tüm metal materyaller çıkarılır. Aynı zamanda çıkarılabilir nitelikli protezlerinde bu bölgelerden uzaklaştırılması gerekmektedir. Panaromik röntgen çekileceği zaman hasta sabit durmalıdır. Cihaz hasta etrafında baş ve boyun bölgesini algılayacak şekilde 60 saniyeden daha az bir süre için döner. Bu işlem yapılmadan önce hastadan, kurşundan üretilen koruyucu önlük giymesi istenir.

Ağrılı Bir İşlem Midir?

kağıthane panaromik diş röntgeni

Panaromik röntgende radyasyon az miktarda bulunmaktadır. Modern seviye olarak kabul edilen bu röntgen, hastaya ağrı ya da acı vermez. Hastalık teşhisinde kısa sürede ve etkili sonuç alınan Kağıthane panaromik diş röntgeni ile işlem hızlı bir şekilde tamamlanmış olur.

Hamileyken P.Röntgen Çekilir Mi?

Anne adayları tarafından en çok merak edilen soru şu dur; hamileyken panaromik röntgen çekilir mi? Hamileyken diş röntgeni çektirmek, günlük teknolojik cihaz kullanımının verdiği zarardan daha azdır. Yapılan araştırmalar sonucu 5000 mrad altı radyasyon dozu, hamilelikte bebeğe zarar vermemektedir. Panaromik diş röntgeninde alınan radyasyon oranı ortalama 0,01 mrad seviyesindedir. Dolayısıyla gebelikte diş röntgeni çektirmek, bebekte oluşacak risk sebebi olamaz.

P.Röntgen Zararlı Mıdır?

Panaromik röntgenin zararlı olması için bazı etkilerin görülmesi gerekmektedir. Normal röntgenlere göre daha az radyasyon yayan bu röntgende ağrı hissedilmez ve oldukça kısa sürede uygulama tamamlanır.

Normal radyasyon belirtileri;

  • Ciltte kızarıklık
  • Ülserasyon
  • Katarakt
  • Saç dökülmesi
  • Bulantı
  • Kusma

Bu belirtiler radyasyonun genel etkileridir. Peki, panaromik röntgen zararlı mıdır sorusuna açıklık getirelim. Bu durumda panaromik röntgen yaydığı 0,01 mrad radyasyon seviyesi ile zararlı değildir. Hamilelerde olumsuzluk etkilerine rastlanmaması bunun kanıtı niteliğindedir. 1 dakikadan daha az süre içerisinde biten çekim süresi, hastanın diş sağlığı hakkında belirleyici etkiye sahiptir. Diş hastalıkları zamanla daha büyük hastalıklara sebebiyet verebilir. Bu nedenle güvenle panaromik röntgen çektirebilirsiniz.