Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Nedir?

Pedodonti – Çocuk Diş Hekimliği

Çocuklarda diş sağlığı oldukça önemli ve erken müdahale gerektiren bir tedavidir. Ebeveynler tarafından diş sağlığı konusunda desteğe ihtiyacı olan çocukların diş sağlığını ihmal etmeleri sonucu bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bunun nedeni yapısal, yanlış beslenme ve düzenli diş fırçalamama gibi etkenlerdir.

çocuk diş tedavisi, pedodonti

Pedodonti Nedir?

Çocukluktan ergenliğe kadar, diş sağlığıyla ilgilenen ayrı bir uzmanlık alanı olan pedodonti günümüzde Amerikan Diş Hekimleri Birliği, Avustralya Kraliyet Diş Hekimleri Koleji ve Kanada Kraliyet Diş Hekimleri Koleji tarafından tanınan bir diş alanıdır. Pedodontist olarak bilinen çocuk diş doktoru ağız sağlığında ortaya çıkan sorunlara erken tedavi yöntemi uygular.

Çocuklarda Dişler Neden Çürür?

Çocuklarda oluşan diş sorunlarının büyük bir çoğunluğu yanlış beslenme ve düzensiz fırçalama kaynaklıdır. Ebeveyn kontrolünde gerçekleşmeyen diş bakımı yetersiz olabilir. Fırçalanmayan alanlar ise zamanla çürür. Tedavi için Kağıthane pedodonti bölümünden randevu alarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Çocuklarda çürük oluşum sebebi;

• Şekerli gıdalar tüketmek
• Asitli içecekler tüketmek
• Günde en az 2 kez fırçalamamak
• Yetişkinlere özel diş macunu kullanmak
• Ağız temizliğine özen göstermemek

Çocuklarda bu nedenle diş hastalıkları daha fazla ortaya çıkabilir. Bakteri birikmesi sonucu çürükler artar. Çocuklarda diş değişim sonrası oluşan diş kayıpları, çürüme ve çene bozuklukları ileride daha ciddi sorunlara neden olur.

çocuk diş hekimliği

Çocuğum Diş Hekiminden Korkuyor Ne Yapmalıyım?

Çocuklar ebeveynleri tarafından uygulanan her yöntemi kısa sürede benimsemektedir. Ebeveynler tarafından korkutulan çocuklar zamanla diş hekiminden uzaklaşıyor. Bu algı yetişkinlik dönemine de sirayet ediyor. Bu nedenle yetişkinlerin örnek olabilmesi adına diş hekimine giderken çocuklarını yanında götürmeleri bu olumsuz düşünceyi olumluya çevirir. Aynı zamanda çocuklara diş sağlığının önemini hatırlatmak öncelikler arasında olmalıdır.

Diş Hekimleri Çocuklara Hangi Tedaviyi Uygular?

Çocukların psikolojisine yönelik yaklaşım gösteren ve çocuklara özel bir alanda hizmet veren Kağıthane çocuk diş hekimi en uygun tedavi yöntemini belirler. Çocukta öncelikle stresi azaltmak adına alıştırma yapılabilir ve korkusu en aza indirgenir. Yapılacak işlemler mümkün olduğunca ağrısız yapılmaya çalışılır. Bu anlamda pedodonti bölümünde alanında uzman hekimler görev alır.