Protez Diş Uygulaması

 

Diş eksiği olanların, ağızda kalan diş sayısıi bu dişlerin ağız içinde ağız için de bulunduğu yerler ve dişlerin dayanıklılıkları diş hekimleri tarafından detaylıca değerlendirilerek sabit ve hareketli protezler uygulaması şeklidir.

Diş Protezi Nedir, Nasıl Yapılır?

diş protezi nedir

Diş protezi, işlemini yitirmiş veya kaybedilmiş dişlerin yerine yapılan yapay diştir. Akrilik bir taban üzerine protez veya seramik olmak üzere iki çeşitten yapılır. Protez tabanı, PMMA olarak bilinen, büyük bir titizlikle pigmentlenmiş akrilikten yapılır. Doğal diş görüntüsünü verebilmek için, diş protezi parlatılır. Parlatılan protezler aynı zamanda bakteri üretimini engelleyerek, sağlıklı bir protez oluşmasına olanak sağlar.

Diş Protezi Uygulaması

İki parçadan oluşan protezler alt damat ve üst damak olarak ayrılır. Üst protezler üst damağa yerleştirilirken alt protezler alt damağa yerleştirilir. Yerleştirilen protezlerin diş eti dokusuna yapıştırılarak sabit kalması sağlanır. Buna ek olarak yapıştırılan protezler özel bir krem sürülerek araları doldurulur. Bu sayede protezlerin arasına yiyecek kalıntılarının girmesi büyük ölçüde engellenir.

Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesiyle yeni nesil diş protezi denilen protez çeşitleri geliştirilmiştir.

Günümüzde 3 farklı çeşidi bulunan diş protezleri şu şekildedir;

  • Sabit Protezler
  • Hareketli Protezler
  • İmplant Üstü Protezler

İhtiyaçlara yönelik olarak gelişen bu 3 protez çeşidinin, her birinin farklı özellikleri vardır.

Hareketli Protezler

Kullanıcı tarafından takıp çıkarılabilen, halk arasında takma diş olarak tabir edilen, haraketli diş protezi alışma dönemi gerektiren bir protez çeşididir.

Sabit Protezler

Kullanıcı tarafından çıkarılamayan, diş köklerine doğrudan yapıştırılan sabit diş protezi, kullanım açısından kolay ve yaygın olarak tercih edilen protez çeşididir.

Diş Protezi Ücretleri

kağıthane diş protezi

Diş protez fiyatları hastanın durumuna, yapılacak olan protezin çeşidine göre farklılık gösterir. Aynı zamanda tedavinin gerçekleşeceği kurum ve tedaviyi gerçekleştirecek olan doktor ile de fiyatlar doğru orantılıdır.

Protez Dişler Nasıl Temizlenir?

Takıp çıkarılabilen protez dişlerin temizliği, temizleme malzemeleri ile yapılır. Çıkarıldıktan sonra su içerisine koyulan protez dişlere, temizleme tabletleri uygulanarak protez dişin temizlenmesi sağlanır. Sabit diş protezlerinde ise kullanıcının dişlerini fırçalaması yeterlidir. Temizleme işinin günlük olarak yapılması enfeksiyon, ağız kokusu, damağın tahriş olması gibi sorunların önüne geçer.

Protez Diş Hizmeti Veren Kuruluşlar

Diş hastaneleri ve özel diş kliniklerinde protez diş yaptırılabilir. Diş protezi yaptırılmadan önce mutlaka araştırılmalıdır. Özel klinik seçeneklerinin fazlası olması, hastanın lehine bir durumdur. Büyük şehirlerde özellikle İstanbul, Kağıthane protez diş hususunda oldukça fazla seçenek barındırır.